Forum Towarzystwa Genalogiczno Heraldycznego w Poznaniu

Pełna wersja: Heraldyka religijna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie! Rozpoczynam wątek poświęcony heraldyce religijnej.

[attachment=3]Historyk sztuki i teolog ks. prof. Michał Janocha został wyświęcony 14 czerwca 2015 roku na biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Jako dewizę przyjął słowa z Apokalipsy św. Jana brzmiące po aramejsku: "Marana tha", czyli "Panie przyjdź".
[attachment=4][attachment=5]Zastanawiam sie dlaczego w poprzednim herbie biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża widnieje krzyż - symbol Kościoła Prezbiteriańskiego USA? Katolicki biskup - protestancki krzyz. Ot, taki mały ,,plagiat''. Przypuszczam, że autor projektu herbu "poszedł na łatwiznę" i po prostu użył już gotowy element.
Oto oficialny opis:
''Herb bp. Andrzej Jeża. Jak wyjaśnia ks. prałat Tadeusz Bukowski, historyk sztuki, motywy graficzne zdobiące tarczę herbu, wynikają z obranej przez biskupa dewizy: Ad laudem Trinitatis et Deiparae (łac. Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy). Symbol Trójcy Świętej oparty jest na znaku Krzyża (Syn Boży), w którego górną część wpisany został symbol otwartej księgi wraz ze znakiem gołąbicy (Duch Święty). Kompozycję dopełniają płomienie (Miłość Boga Ojca), ujmujące po obu stronach symbole Syna Bożego i Ducha Świętego. Znak „M” to monogram Bogarodzicy. Graficznym podkreśleniem hasła „Na chwałę…” jest dwubarwny podział tarczy herbu z charakterystycznym ruchem „ku górze”."
[attachment=7]Herb bp. Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego tarnowskiego idąc za systemem w diecezji przypomina wyglądem herb biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, z tą różnicą oczywiście, że na tarczy inne symbole i inne motto. Nie jestem za tworzeniem jednolitego systemu wyglądu herbów w obrębie danego kościoła, aczkolwiek akurat tworzenie podobnych herbów hierarchów dla danej diecezji uważam za zasadne jako wyróżnik w tak obszernej heraldyce kościoła katolickiego.

[attachment=10][attachment=11]Herb Jana Tyrawy, biskupa bydgoskiego od 2004 oraz biskupa pomocniczego wrocławskiego w latach 1988-2004 (tytularny biskup Novassiny). Diecezja Bydgoska nie posiada własnego herbu więc wykorzystuje osobisty biskupi jako swój symbol.
[attachment=12]
W 2014 roku biskup tarnowski Andrzej Jeż zmienił swój herb.
Te ich herby są naprawdę okazałe i wspaniałe,,,
Na jakiej zasadzie biskupi zmieniaja swoje herby i jak sobie je wybierają ?
Przekierowanie