Ś.P. Zbigniew Wąsowski

 

Urodzony 8 marca 1944 r. w Wiechetkach Małych, parafii Rozbity Kamień na Podlasiu, zmarł 6 stycznia 2019 r. w Warszawie. Regionalista i genealog, autor pionierskich opracowań genealogicznych ludności ziemi drohickiej woj. podlaskiego. W naszym roczniku "Gens" w 2002 roku opublikował, wespół z Mikołajem Pietraszakiem Dmowskim, artykuł " Podlaskie korzenie Romana Dmowskiego", a w grudniu 2004 roku na forum Towarzystwa wygłosił wykład o monografii parafii Rozbity Kamień.

Dr Conrad Swan ( 1924 - 2019 )

 

Dnia 10.01.2019 roku zmarł dr Conrad Swan, polski herold w College of Arms. Urodził się w Duncan w Kanadzie. Pochodził z rodu Święcickich herbu Jastrzębiec. Jego ojciec imigrował z Litwy pod koniec pierwszej wojny światowej. Nazwisko zmienił ze względów praktycznych. Doktorat uzyskał w 1955 roku na uniwersytecie w Cambridge. Był znakomitym znawcą heraldyki, autorem wielkiej liczby publikacji z tej dziedziny. W 1988 roku uzyskał członkostwo honorowe naszego Towarzystwa, a w 1996 roku został członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

7 grudnia ( piątek ) godz.17:00 Archiwum Państwowe w Poznaniu "Nasi przodkowie - powstańcy wielkopolscy" Zapraszamy !

 

Zapraszamy wszystkich na spotkanie poświęcone powstańcom wielkopolskim, które w ramach naszych wykładów odbędzie się tym razem w siedzibie Archiwum Państwowego w Poznaniu, w najbliższy piątek 7 grudnia o godz. 17:00. Beata Karwalska, kustosz Archiwum, zaprezentuje materiały dotyczące powstańców oraz oprowadzi po wystawie ''Ku Niepodległej. Nasi antenaci na drodze do niepodległości''.

Ś.P. Henryk Koczorowski

 

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 30 października b. r. zmarł ś.p. Henryk Koczorowski, współzałożyciel naszego Towarzystwa, jego wiceprezes w latach 1987 - 1998, członek zespołu redakcyjnego naszego periodyku, ówcześnie kwartalnika, ''Gens'', autor serii artykułów o herbach w ekslibrisie zamieszczonych w latach 1990 - 1991. Dzięki jego zgodzie jako kierownika Biblioteki Naukowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mogliśmy umieścić w niej i gromadzić nasze zbiory. Niech odpoczywa w Pokoju.

9 listopada ( piątek) godź.17:00 '' Rekonstrukacja zagród wiejskich-w zakresie posiedzicieli-jako materiał do badań genealogicznych oraz społeczno-gospodarczych'' - wykład otwarty

 

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się w piątek 9 listopada o godzinie 17:00 tradycyjnie w Muzeum Archeologicznym przy ul. Wodnej. Tym razem będziemy gościć Krzysztofa Raniowskiego, autora książki ''Rody ziemi wolsztyńsko-babimojskiej'' (Wolsztyn 2005, wyd.3: 2014), który przedstawi temat: ''Rekonstrukcja zagród wiejskich - w zakresie posiedzicieli - jako materiał do badań genealogicznych oraz społeczno - gospodarczych''. Filiacje poprzez pamięć miejscową, dziedziczenie nazwisk po zagrodzie, różnorodność statusów włościan i dawne relacje własnościowe - to zagadnienia anonsowane przez prelegenta. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w spotkaniu !


Design by CMS-LAB
mod by lukaszb